Témy, doktorandky a doktorandi

Témy dizertačných prác na akademický rok 2025/2026 Nájdete tu anotácie tém, ako aj mená školiteliek a školiteľov, ktorí dané témy vypísali pre blížiace sa prijímacie pohovory na doktorandské štúdium. Je dôležité, aby ste sa v prípade záujmu o niektorú z týchto tém už pred podaním prihlášky spojili so školiteľom, ktorý ju vypísal (e-mailové kontakty nájdete TU) – súčasťou prihlášky na doktorandské štúdium je aj náčrt projektu dizertačnej práce.

Prof. Adam Bžoch, CSc.
1) Predstavy spravodlivosti a ich umelecké stvárnenie v starej gréckej literatúre
2) Infrarealizmus, jeho zdroje a kontexty

Prof. Mária Kusá, CSc.
1) Slovenské, ruské a ukrajinské ľudové rozprávky v zrkadle Proppovej Morfológie rozprávok: Komparácia rozprávkových naratívnych štruktúr
2) Prekladateľ Ján Štrasser, jeho kultúrny aktivizmus ako jeden z determinantov jeho spoločenského statusu a faktor pôsobenia na spoločenskú dynamiku

Mgr. Roman Mikuláš, PhD.
1) Spomínanie a zabúdanie ako predmet vied o živote a literárnej vedy

Dr. Dobrota Pucherová, D.Phil., Privatdoz.
1) Hororová a dystopická literatúra v anglickom jazyku
2) Preklady súčasnej slovenskej literatúry do anglického jazyka a svetová literatúra
3) Queer literatúra v porovnávacom kontexte

Bližšie informácie o podávaní prihlášok a prijímacích pohovoroch nájdete TU. Uprednostňuje sa podanie e-prihlášky TU.

 

Na Ústave svetovej literatúry SAV, v. v. i., aktuálne absolvujú doktorandské štúdium

  • Mgr. Karolína Albertová: Postkoloniálna a postkomunistická (ženská) migrantská skúsenosť v súčasnej britskej literatúre. Školiteľka: Dobrota Pucherová, Dr.DPhilOxon
  • Mgr. Terézia Guimard: Urbánny a sociálny priestor Paríža v románe druhej polovice 19. storočia (tvorba Emila Zolu). Školiteľka doc. PhDr. Jana Truhlářová, CSc. (MD)
  • Mgr. Alena Ružbaská: Špecifiká vývoja malých žánrov v ruskej próze 20. rokov 20. storočia. Školiteľ prof. Adam Bžoch, CSc.; školiteľ konzultant doc. PhDr. Valerij Kupka, CSc.
  • Mgr. Adam Škrovan: Bioetika a biopolitika ako súčasť interpretačnej platformy posthumanizmu. Školiteľka PhDr. Bogumila Suwara, CSc.
  • Mgr. Natália Tyšš Rondziková:  Preklad ruských spoločenskovedných textov v slovenskom kultúrnom priestore. Geopolitické a historické súradnice. Školiteľka prof. PhDr. Mária Kusá, CSc. (MD, RD)
  • Mgr. Martina Vladovičová: Texty osvietenských mysliteľov v slovenských prekladoch